Explore MNHolstein

District 1 Holstein Show Results

 

Junior Heifer Calf (13)

  1. Sheeknoll Sidekick Mia-ET, Sheeknoll Farms
  2. Dinomi Gld Lambda 2188-ET, Garlin Dairy
  3. Sheeknoll Thunders Alert-ET, Ryan Sheehan
  4. Glen-D-Haven JJ Best, Adhyn Schell
  5. Sheeknoll Sidekick Twinkle, Hattie Sheehan
  6. Sheeknoll Luster-P Paddy, Sheeknoll Farms
  7. Higherground Granite Sugar, Ashley & Emily Mellgren
  8. Sheeknoll Sidekick Hazel-ET, Sheeknoll Farms
  9. Rockie Top Keno Doc, Conner and Dyllon Lohmann
  10. Raylore Lotto Belize, Ashley and Emily Mellgren 
  11. Sheeknoll Chief Rosie, Eleanor Kuzma
  12. Terra-McCree Doc Bebe, Gavin Connelly 
  13. Terra-McCree Alpha CC, Isabelle Connelly 

 

Winter Heifer Calf (15)

  1. Ms Tang Alligator Akita-ET, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 
  2. Kiefland Crush Blitzen,  Brea, Ava, & Bryson Kieffer 
  3. Sheeknoll Pharo Holly, Sheeknoll Farms
  4. M-Oak-Ridge SunnyD-Red, Kate & Megan Meyer
  5. Sheeknoll Doc Jinglebell, Ryan Sheehan
  6. Shir-Man Addison Bryn, Emma Ruen
  7. Ms Steal Your Thunder, Adhyn Schell
  8. Shir-Man Atm Klementine, Kayla Sexton 
  9. Higherground Pharo Taffy, Emily Mellgren
  10. Pine-Shelter Liz Aflame-Red, Makenzie Alberts
  11. Raylore Sidekick Rhubarb-ET, Elena & Hattie Sheehan 
  12. Higherground Denver Aaliya, Ashley & Emily Mellgren
  13. Sheeknoll Redeye Smor RC, Sheeknoll Farms
  14. Pine-Shelter Barbie Dream, Trey Alberts
  15. Rising-Heits Sweet Caroline, Kayla Earnhart

 

Fall Heifer Calf (12)

  1. Sheeknoll Lambda Greta-ET, Sheeknoll Farms
  2. Kingsway Doorman Jiggy, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 
  3. Vogue Mirand Sunstar-ET, Sheeknoll Farms
  4. L-Jo-Bee Doorman Timmy-ET, Lindsey Beckendorf Borst 
  5. Holly-D Applefree Ice-Red, Clara Thompson
  6. Sheeknoll Doc Brave, Sheeknoll Farms
  7. Holly-D Altitude-Red-ET, Nicholas, Katherine, & Clara Thompson 
  8. Higherground Doc Adele-ET, Ashley & Emily Mellgren
  9. M-Oak-Ridge Rockie, Kate & Megan Meyer
  10. Pine-Shelter Rania Tropic, Trey Alberts
  11. Pine-Shelter Lucita Ferraro, Josephine Sauder
  12. 2820, Beth Holst

 

Summer Yearling Heifer (7)

  1. Keifland Dempsey Legacy, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 
  2. Sheeknoll Lamda Victoria, Sheeknoll Farms
  3. Shir-Man Warrior Tesla, Haely Leiding
  4. Holly-D Amaretto Sour-Red, Clara Thompson 
  5. Go-For Aristocrat To The Max, Cadence Spearman
  6. Go-For Aristocrat Bobbysue RC, Megan M & Jacob A Gochnauer
  7. Rising-Heits Doc Evermore, Seth Heitman 

 

Spring Yearling Heifer (10)

  1. Golden-Oaks Denver 9419, Megan Meyer
  2. L-Jo-Bee Unix Tickle-ET, Lindsey Beckendorf Borst
  3. Betley Unstop London-Red-ET, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 
  4. Rockie Top Unst Rozella-Red, Conner & Dyllon Lohmann
  5. SL-Acres Wimsicalwarior-Red, Clara Thompson
  6. Go-For Unstopabull Mara-Red, Megan M & Jacob A Gochnauer
  7. Holly-D Aristocrat Icicle, Clara Thompson 
  8. Shir-Man Admiral India, Haely & Kayla Leiding
  9. Rockie Top Unst Doubledown RC, Conner & Dyllon Lohmann
  10. Rising-Heits Doc Audrey, Seith Heithman 

 

Winter Yearling Heifer (3)

  1. Willvue-ND Moovn Tijuana-ET, Conner & Dyllon Lohmann 
  2. Fairmont Denver Sydell-ET, Ashley & Emily Mellgren 
  3. Pine-Shelter Chelsy Trpc-ET, Makenzie Alberts

 

Fall Yearling Heifer (4)

  1. Shir-Man Atmosphere Toledo, Kaci Ruen 
  2. Sheeknoll Unstop Olive-ET RC, Sheeknoll Farms
  3. Sheeknoll Denver Snow-ET, Sheeknoll Farms
  4. Fallon 2801-RED, Beth Holst

 

Junior Champion: Golden-Oaks Denver 9419, Megan Meyer

Reserve Junior Champion: Keifland Dempsey Legacy, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 

Honorable Mention Junior Champion: Ms Tang Alligator Akita-ET, Brea, Ava, & Bryson Kieffer

 

Junior 3 Best Females: 

  1. Sheeknoll Farms
  2. Shir-Man Holsteins 
  3. Conner Lohmann
  4. Sheeknoll Farms
  5. Gochnauer Farms
  6. Sheeknoll Farms 
  7. Higher Ground Holsteins

 

Junior Two Year Old in Milk (6)

  1. Sheeknoll Thunder Storm Kya, Sheeknoll Farms
  2. Kiefland Doc Lainey, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 
  3. Wake-Up Sidekick Ritz 4817, Andy & Aaron Houdek 
  4. Pine-Shelter Esprit Impact, Makenzie Alberts
  5. Schell-Haven Artist Angelin, Adhyn Schell
  6. Holly-D Aristo Renegade-Red, Clara Thompson 

 

Senior Two Year Old in Milk (1) 

  1. Gil-Gar King Royal Muzinski, Sophie Stelling 

 

Junior Three Year Old in Milk (3)

  1. Shir-Man Artist Lemonade, Kaci Ruen
  2. Sheeknoll G-Chip Astrid-ET, Sheeknoll Farms 
  3. Pine-Shelter Loon Artist, Trey Alberts

 

Senior Three Year Old in Milk (2)

  1. Gil-Gar Casper Meredith, Sophie Stelling 
  2. Errolea Jacot Belle RC, Brea, Ava, & Bryson Kieffer 

 

 

Intermediate Champion: Gil-Gar Casper Meredith, Sophie Stelling 

Reserve Intermediate Champion: Errolea Jacot Belle RC, Brea, Ava, & Bryson Kieffer

 

Four Year Old in Milk (1)

  1. Sheeknoll Bourbon 2699 Joy, Sheeknoll Farms

 

Five Year Old in Milk (2)

  1. Wake-Up Avalanche Raleigh-ET, Andy & Aaron Houdek 
  2. Go-For Crush Muskogee, Megan M & Jacob A Gochnauer 

 

Aged Cow (1)

  1. Sheeknoll Beemer 2596, Sheeknoll Farms

 

Senior Champion: Sheeknoll Bourbon 2699 Joy, Sheeknoll Farms

Reserve Senior Champion: Wake-Up Avalanche Raleigh-ET, Andy & Aaron Houdek 

 

Grand Champion: Gil-Gar Casper Meredith, Sophie Stelling

Reserve Grand Champion: Errolea Jacot Belle RC, Brea, Ava, & Bryson Kieffer

 

Best Udder: Gil-Gar Casper Meredith, Sophie Stelling

Best Bred & Owned: Gil-Gar Casper Meredith, Sophie Stelling

 

Premier Breeder: Sheeknoll Farms 

Premier Exhibitor: Sheeknoll Farms